امروز شنبه, 02 تیر 1397 - Sat 06 23 2018
تازه ترین خبرها

نقدی بر یک نقشه یا نشانه ای از یک تبعیض ریشه دار

نقدی بر یک نقشه یا نشانه ای از یک تبعیض ریشه دار
 
رئیس شورای شهر دهلران نیز به تبعیض استان در خصوص نقشه زائران عتبات عالیات واکنش نشان داد.
 
به گزارش نسیم دهلران؛ صبح امروز این پایگاه تحلیلی خبری نقدی بر نقشه استان ایلام که برای راهنمایی مسافران نوروزی این استان در حال توزیع می باشد را به رشته تحریر در آورد که پس از آن واکنش امام جمعه دهلران را نیز در پی داشت.
 
بر اساس این گزارش؛ رئیس شورای شهر دهلران پس با ارسال یادداشتی به پایگاه تحلیلی – خبری نسیم دهلران، به این تبعیض آشکار واکنش نشان داد که در ادامه می خوانیم.
 
در اربعین سالهای گذشته که زائرین از طریق مرز مهران وارد عراق می شدند، خبرهایی مبنی بر عامدانه بودن ارائه نقشه ها و تابلوهایی که دهلران و شهرهای حوزه جنوب را در مسیرهای گذر زائرین عتبات عالیات نادیده می گرفتند، منتشر می شد و چون مدرک و مستندی برای تأیید و یا رد آن نداشتم با تردید با این گونه خبرها برخورد می کردم و آن را در حد یک شایعه تلقی می کردم.
 
اما دیدن نقشه استان ایلام با قید نام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، آنچه را که در حد شایعه و تردید بود به یقین تبدیل کرد و حکایت از واقعیت های ریشه دار و رنج آوری داشت.
 
در این نقشه با خط بنفش دو  مسیر گذر زائرین عتبات عالیات در استان ایلام مشخص شده است که عبارتند از''الف'' مسیر ایوان ،چوار،ایلام ،صالح آباد و مهران .... "ب '' مسیر سرابله ،ایلام ،ملکشاهی و مهران...
 
با مشخص کردن این مسیرها این تلقی برای  سایر هموطنان ایجاد می گردد که تنها راه ارتباطی با عتبات عالیات در استان ایلام تنها از طریق مسیرهای مشخص شده مذکور است و دیگر مسیرها برای گذر زائرین در استان ایلام غیر ممکن است و یا مشکلات خاص دارد که گذر از آنها به صلاح نیست.
 
این در حالی است که مسیرهای تعریف شده در نقشه، تنها برای زائرین استانهای همدان، کرمانشاه ،کردستان،آذربایجان شرقی و غربی مناسب است و مسیر اندیمشک - دهلران و مهران با مسیر خرم آباد، پلدختر، آبدانان، دهلران و مهران برای دیگر استانهای کشور کوتاه تر و مناسب تر است که در نقشه این دو مسیر نادیده گرفته شده اند.
 
با توجه به این نقشه تبعیض آمیز و همچنین سفر وزیر نفت به استان ایلام که از بازدید شهرستان دهلران بزرگترین تولید کننده نفت در غرب کشور خودداری کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* تبعیض روا داشتن برخی از مسئولین استان نسبت به شهرهای حوزه جنوب کاملاً مشهود و آشکار است.
 
* توسعه شهرهای جنوب و به ویژه شهر دهلران چندان اهمیتی برای برخی مسئولین استان ندارد و در این راستا آن طور که باید و شاید تلاش نمی کنند.
 
* مردم شهر دهلران متأسفانه از مسئولیت های عالی استان چندان بهره ای ندارند که از طریق آنها بتوان از منافع شهرستان دفاع کرد.
 
* با اینکه شورای شهر بارها به انحاء مختلف مشکلات شهر دهلران را به اطلاع مسئولین استان رسانده، اما توجه لازم نشده است. از این رو از دولت انتظار داریم که سازوکاری در استان اتخاذ گردد که به مشکلات این شهر بصورت ویژه رسیدگی شود.
 
* این گونه برخوردها باعث شده که حوزه جنوب با چهار شهرستان و دو سوم وسعت استان بصورت توسعه نیافته ترین منطقه غرب کشور و شاید هم در کل کشور درآید.
 
* از نتایج این توسعه نیافتگی، مهاجرت گسترده از شهرستان دهلران و بیکاری جوانان آن است.
 
در خاتمه اینکه تا نگاه مسئولین استان نسبت به شهرستان دهلران تغییر نکند نباید انتظار تحولی داشت و در این راستا مردم نیز باید واقع بین باشند.
 
مراد مرادی مقدم -رئیس شورای شهر دهلران-
 
منتشرکننده: احسان صحرایی
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد