امروز جمعه, 31 فروردين 1397 - Fri 04 20 2018
تازه ترین خبرها

دهلران سرزمین عملیات والفجر یک

valfajr
 
عملیات والفجر یک، نماد وحدت رزمندگان اسلام و نیروهای مسلح بود.
 

دهلران سرزمین عملیات والفجر یک

نسیم دهلران/ جعفر نظری؛ امروز بیستم فروردین ماه است. هرچند که این روزها برخی سرگرم تبلیغات زود هنگام انتخاباتی خود در شوراهای اسلامی هستند و در کمال آرامش و امنیتی که از شهدا به ارمغان برده اند خانه به خانه مشغول جذب آرا طرفداران خود هستند. اما بازهم به رسم معمول برآن شدم تا با رجوع به تقویم تاریخ دفاع مقدس دیارمان از افتخار دیگری که در بیستم فروردین شصت ودو واقع شده است یاد کنیم.
 
عملیات والفجر یک بعد از چند ماه از عملیات والفجر مقدماتی با مشارکت یگان هایی از سپاه و ارتش و هدایت فرماندهی امیران و سرداران مشهور دوران دفاع مقدس یعنی شهیدان صیاد شیرازی، باکری ها، همت، کاظمی، خرازی و... و نیز عزیزانی همچون قاسم سلیمانی، صفوی، رضایی، فضلی و..درشامگاه همین روز در حوزه استحفاظی شهرستان دهلران به اجرا درآمد.
 
سرزمین این عملیات را ارتفاعات حمرین وجبل فوقی و تپه های 143 ،146،112 وچند ارتفاع دیگر را در نظر گرفتند که امروزه این منطقه را ارتفاعات چم هندی می نامند. بعد از عملیات فتح المبین ومحرم که تاحدودی قسمت های زیادی از نوار مرزی دهلران آزاد شد دشمن بعثی در این محور خود را بیشتر از قبل بخاطر تحمل خسارتهای شدید عملیات فتح المبین و محرم و دیگر عملیات های مناطق دیگر با انواع میادین مین و کمین های بافاصله بسیار کم تثبیت کرده بود.
 
این منطقه که به فکه شمالی یا شاخ فکه مشهور است برای دشمن بسیار حایز اهمیت بود چون علاوه بر اشرافیت کامل بر قسمت های زیادی از جاده دهلران به اندیمشک و اشغال منابع مهم نفتی در فکه و سمیده و نیز سرزمین اسلامی ایران، حضور نظامی ایران بر جاده های مواصلاتی استان العماره عراق سقوط شهر عماره و در واقع ارتباط شمال و جنوب این کشور را درپی داشت.
 
از این رو بعثی ها این خط راسی را برای خود حیاتی میدانستند وبا تمام توان و تجهیزات بکار رفته و نامتعارف مانع از دست رفتن آن می شدند.
 
همانطوریکه اشاره گردید علاوه بر وسعت میادین مین درفاصله های کم و پیچیده و موانع ایذایی معروف به چادری و فرشی و... کانال معروف 90 کیلومتری بجلیه با همه ویژگیهای منحصر به فردش بصورت مسلح به مواد منفجره و کمین های مسلط براین کانال در حوزه این عملیات واقع شده بود.
 
در مجموع این عملیات 6 روزه موجب خسارتهای زیادی به ماشین جنگی دشمن ازجمله کشته وزخمی شدن  8500 نفر بعثی ها واسارت 350 نفر آنها گردید.
 
در این عملیات که نماد وحدت رزمندگان اسلام و نیروهای مسلح بود تعدادی از عزیزان سپاه و ارتش به شهادت رسید که تصویری از آمار شهدا و مجروحین یگانها در تاریخ 28/1/62 در این یادداشت دیده میشود.
 
دهلران سرزمین عملیات والفجر یک
 
شاید پرداختن بیشتر به این عملیات و تشریح عملیات جستجوی تفحص پیکرمطهر شهدای آن که توفیق فعالیت در این محور نصیب حقیر هم گردید در این چند سطر قابل بازگو نباشد. اما هدف اصلی از ذکر مختصر این تاریخ پر افتخار ابتدا گرامیداشت یاد شهدا و همه ایثارگران و همواره  انتقال به نسلهای جدید و آینده  است. که این مناسبتها فرصتهای خوبی برای بیان رشادتهای آنهاست.
 
دهلران سرزمین عملیات والفجر یک
 
پس شایسته است که اصحاب رسانه ای استان و شهرستان این حوادث مهم راکم ارزش جلوه ندهند و پیرامون ابعاد اینگونه دلاور مردیها و تاریخ های درخشان اطلاع رسانی نمایند.
 
به روان پاک همه شهیدان و امام شهیدان درود وسلام وصلوات می فرستیم.
 
انتشار دهنده: احسان صحرایی
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.