امروز شنبه, 02 تیر 1397 - Sat 06 23 2018
تازه ترین خبرها

ازمردم و بامردم وعزیز برای مردم

ازمردم و بامردم وعزیز برای مردم
 
مردی که وسعت دل مهربانش به گونه ای بود که می توانست میزبان دغدغه ها واحساسات بسیاری از همشهریانش باشد.
 

ازمردم و بامردم وعزیز برای مردم

نسیم دهلران/ سید علی موسوی؛ بچه که بودیم فکر می کردیم آدم های خوب، الگوها و قهرمان های جوامع، بایستی متعلق به تاریخ یا اساطیر باستان باشند وهیچ وقت فکر نمی کردیم که درست در کنار خودمان در میان همین مردم ساده کوچه وبازار در میان همین چهره های آفتاب سوخته ورنجدیده چه بسیار انسان های بزرگ و نمونه ای زندگی می کنند.
 
کسانی که وجود نازنین آنها مایه نشاط، امیدواری وآرامش تک تک ما خواهد بود. همسایگان وهمشهریان عزیزی که تک تک لبخندها وکلمه به کلمه گفتگو ها یشان سرشار از انرژی های مثبت ومالامال از محبت واعتماد ودوستی می باشد. همان خوبانی که خزانه لغاتشان مملو از عبارات مثبت و دوستانه بوده وهنگامی که آنها را در محله یا کوچه و خیابان می بینی با یک احوالپرسی ساده اما صمیمانه، شیفته منش وشخصیت ساده اما تاثیرگذار آنها می شویم.
 
این عزیزان  را می توان به عنوان سرمایه های اجتماعی جامعه به حساب آورد. چرا که که وجود گرانقدرشان موجب غنای زندگی اجتماعی و برآیند تجارب جمعی مردمان این دیار در حوزه های دین، اخلاق، فرهنگ و مدنیت می باشد.
 
براستی ما برای حفظ این سرمایه های اجتماعی چکار کرده ایم؟ تا به حال  چقدر به نقش پیدا وپنهان  این قهرمان های اخلاق ومردمداری در حفظ نشاط وامنیت روانی جامعه، اندیشیده ایم؟ آیا به برکت وجود ارزشمندشان در کنار خودمان پی برده ایم؟ تا چه اندازه ای قدردان این الگوهای عملی اخلاق وادب بوده ایم؟ درکدام محفل عمومی یا کدام مراسم رسمی برای معرفی این اندوخته های ارزشمند به همشهریان خودمان گام کوچکی برداشته ایم؟ به نظر شما توانسته ایم به  بچه های خومان بیاموزیم که این عزیزان نمونه هایی دم دست از اخلاق حسنه والگو هایی زنده از سیره بزرگان دین خواهند بود؟ ودهها سوال واما واگر دیگر که بایستی از خودمان بپرسیم تا با یافتن پاسخ مناسبی برای آنها قسمتی از مسئولیت های اجتماعی مان را در قبال جامعه وشهرمان ادا کرده باشیم.
 
بی گمان یکی از مصادیق گفته های فوق  شادروان ((ملاعلی یونسی)) بود. مردی خوب و نازنین که چشم های بیشتر همشهریانش بارها شاهد لبخندهای ساده وصمیمی اش وگوش هایمان میزبان امواج محبت آور کلام صادقانه اش بوده است. 
 
مردی که نه وکیل بود ونه رئیس اما بیشتر از هر وزیر و وکیلی در لایه های مختلف جامعه عزت وحرمت داشت. مردی که نه سرمایه دار بود و نه پولدار اما همه ی ما خود را وامدار منش بزرگوارانه ی او می دانیم. مردی که هیچگاه برای مطرح کردن خود در میان ما تلاشی نکرد اما همه ی ما اورا بیشتر از هر شخصیت سیاسی وفرهنگی دیگری می شناختیم وبرایش احترام قائل بودیم. مردی که در شادی ها وغم ها ،در سختی وخوشی ها در کنارمان بود. مردی که هرکسی از ما به فراخور سن وسواد وزبان و طایفه ونگاه خودش او را همراه  دوست وهمراز خود می پنداشت. مردی که وسعت دل مهربانش به گونه ای بود که می توانست میزبان دغدغه ها واحساسات بسیاری از همشهریانش باشد.
 
آنچه را که در سطور فوق بر صفحه کاغذ که نه بر صحفه ی دلم به نگارش درآوردم، نه بازی با کلمات و نه اغراق ادبی، بلکه حرف دل نگارنده وپژواکی از واقعیت های زندگی این مرد بزرگ بود که به حکم ادب وقدر دانی به عنوان یک شهروندی که دغدغه  ارتقای فرهنگ شهرمان را دارم دست به قلم بردم تا گوشه ای از خوبی های این همسایه وهمشهری عزیزم را به زبان آورده باشم.
 
حیات و وفات  مرحوم ملا علی صحنه های زیبایی از زندگی اجتماعی را به نمایش گذاشت که برای تک تک ما درس های بسیاری را به همراه دارد. درس هایی که بدون شک برای هرشهروند عادی، برای هر محقق مسائل اجتماعی و برای هر انسانی خالی از لطف نخواهد بود.
 
 درس هایی ماننداینکه:
- می شود در هر جایگاه و در هر صنفی که باشی با منش انسانی و دینی خود می توان الگویی برجسته ای برای اطرافیانت باشی.
- درعصری که حرص، دوندگی، شتاب و ناهنجاری های اجتماعی، جزیی از زندگی ما شده است. دل هایی مهربان وبزرگ در میان این تلاطم به چشم می خورند که موج محبت وآرامش وقناعت وساده زیستی را به ما هدیه می دهند تا بدانیم که هنوز انسانیت در زیر چرخ های بی رحم ماشین نمرده و زمین خدا خالی از نیکان وصالحان نخواهد شد.
- حضور گرم وصمیمانه مردم از هر گروه وصنف وطایفه وتفکری در مراسم ترحیم وتدفین این مرد عزیز به ما می گوید که مردم شهرمان به درستی قدر شناس خوبی ها ونیکی ها هستند. مردم ما هیچگاه خوبان را فراموش نمی کنند و خوبان در یادشان  جاودانه خواهند ماند.
- هستی وحیات انسان جلوه ای از حضور خداوند است همانگونه که میزان عدل خداوند خوبی ها وکاستی های ما را به دقت در ترازوی عدل خویش می سنجد، دراین جلوه گاه الهی هم مردم خوبی ها را می بینند. پس بی توقع وبی ریا به همنوعان واطرفیان خود خوبی کنیم بدون اینکه نگران دیده شدن توسط دیگران باشیم. همانگونه که خوبی های ده ها و صدها نفر مانند مرحوم ملاعلی در ذهن مردم ما  دیده شده و ماندگار شده است.
- و ....
 
برای این انسان نیک سیرت ونیکو کار که عمرپر برکتش درکنار مردم وهمراه مردم، در نهایت سادگی وصفا سپری شده آرزوی غفران ورحمت الهی را داریم. وهرچند که غم فقدانش دلتنگی و اندوه را مهمان دل همه ی ما نموده است اما به خود می بالیم که انسان هایی از جنس ما می توانند به گونه ای  پاک وبی آلایش زندگی نمایند که یادشان تا همیشه در خاطره ها جاودان بماند.
 
با عرض تسلیت حضور بازماندگان وخانواده عزیز این مرحوم، امیدوارم توانسته باشم گوشه ای از دین خود را به این مرد بزرگ ادا کرده باشم.روحش شاد ویادش گرامی باد .
 
ابو سعید ابوالخیر به زیبایی چنین سروده اند:
این عمر به ابر نو بهاران ماند                این دیده به سیل کوهساران ماند
ای دل توچنان بمان که بعد از مردن       انگشت گزیدنی به یاران ماند
 
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد