امروز دوشنبه, 04 تیر 1397 - Sun 06 24 2018
تازه ترین خبرها

پیونی

پیونی
 
پیوندهای ایل به ایل پیام آور مهربانی ها، نشانه پاکی ها و زمزمه فطرت الهی انسانهاست. قدر این نعمت ها را بدانیم.
 
به گزارش نسیم دهلران/ سید علی موسوی؛ در منطقه ی خودمان یعنی مناطق پشتکوه ضرب المثلی رایج بودکه می گوید: ((پشت ودیر ده چو پی ونزه یکی)) یعنی هرچه از عمر نسبت های فامیلی نسبی می گذرد نسل های هم پشت از یکدیگر دورتر می شوند اما با یک پیوند سببی یا همان پیوند ازدواج دوگروه یا دوطایفه بیگانه به هم نزدیکتر خواهند شد، گویی که از یک پشت ویک عشیره هستند.
 
از دیر باز ازدواج های ایل به ایل در مناطق ما مرسوم بوده ومعمولا اگر می خواستند دختری را تعریف وتمجید نمایند، می گفتند عروس ایل به ایل است و این امر را دلیلی بر نجابت وارزش وزیبایی ومتانت او می د انستند. جدای از ستم هایی که گاه و بیگاه از این رهگذر نصیب دختران محجوب و با حیای ایلی می گردید، اما چه بسیار اختلاف ها وکدورت ها  به کمک همین ازدواج ها وپیوندهای ایل به ایل حل می شد.
 
چه بسیار دوستی هایی که به میمنتت این ازدواج ها تقویت شده و دختران متین وسربلند هر طایفه ای بسان سفیری کار آمد جای پای مطمئنی را نزد طایفه وعشیره شوهر برای برادران وطایفه خودش فراهم می ساخت. واِژه "دایی " و محبت  واحترام نهفته در این کلمه می تواند نمایی از اهمیت ازدواج های بیرون از طایفه را به تصویر بکشد.
 
ای کاش دوربین های فیلمبرداری در آن زمان وجود داشت تا می توانست گوشه ای از شکوه وعظمت مراسم خواستگاری ونامزدی  یا عروسی این ازدواج های بین ایلی را به تصویر بکشد. شکوه حاکم بر فضا واسترس مستولی بر خانواده وطایفه داماد وغرور زیبایی نهفته در قلب خویشان عروس می توانست بیانگر عظمت این پیوند والبته قهرمان این داستان یعنی عروس خانم باشد.عظمتی که دیگر دختران نسل ما شاید نتوانند آنرا تجربه کنند.
 
توسل به سکه های زیاد به عنوان مهریه، مطالبه ماشین و خانه از داماد و تالارهای مجلل وغیره نمونه ای از تلاش های ناموفق دختران نسل حاضر برای تجربه کردن این شکوه زیبا وبیاد ماندنی می باشد.
 
شاید دختران امروز به طعنه، مادر بزرگ و مادران خود را در فرایند ازدواجشان دست بسته و فاقد قدرت تصمیم گیری بدانند، اما ساز وکار حاکم بر ازدواج های بین ایلی به گونه ای طراحی شده بود که عروس خانم به مانند نگینی ارزشمند در میان صدف حمایت ایل به استقبال زندگی جدید ش می رفت وشاید برخلاف تصور، این اجبار ظاهری، در دل خود حکمتی بزرگتر پنهان کرده بود که آرزوی قلبی هر زنی در زندگی مشترکش خواهدبود. یعنی برخورداری از یک خانواده ،یک شوهر متین ومورد تایید ایل، یک ایلی که به عنوان خواستگار خریدار ناز های دخترانه او بودند و...
 
پیوند های ایل به ایل درامر ازدواج پدیده ای مهم در زندگی سنتی سابق بوده که با تغییراتی امروز به حیات مقدس خود ادمه می دهد تا جامعه بشری سرزنده و پویا در کنار سایر همنوعان، بتواند مسیر تکاملی خود را به زیبایی هرچه تمامتر بپیماید.
 
و امروز در امتداد همان تاریخ دیروزمان وقتی بزرگان و نمایندگان دو طایفه یا دو ایل در کنار درب ورودی تالارها شانه به شانه ی هم به میهمانان عزیز خوشامد می گویند.
 
وقتی صدها نفر از بزرگان وجوانان وعزیزان شهر مان زیر یک سقف جمع می شوند تا شاهد رویداد مهمی به نام پیوند ازدواج بین دوجوان از دو طایفه باشند، شکوهی زیبا ومقدس را می توان با تمام وجود حس کرد. به راستی کدام رویداد اجتماعی می تواند به این زیبایی همدلی وهمراهی را به جمع ما هدیه نماید.
 
پیونی
پیونی
 
پیوندهای ایل به ایل پیام آور مهربانی ها، نشانه پاکی ها و زمزمه فطرت الهی انسانهاست. قدر این نعمت ها را بدانیم و ارزش های ناشی از آن را پاس بداریم.
 
انتهای پیام/ص

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد