امروز جمعه, 24 آبان 1398 - Fri 11 15 2019
تازه ترین خبرها

در عراق و سوریه چه میگذرد

در عراق و سوریه چه میگذرد
 
چندین سال است منطقه در آتش جنگ های نیابتی و داخلی می سوزد و نقش اول این درگیری ها گروه های تکفیری وابسته به آل سعود است.
 
به گزارش نسیم دهلران/ مهرداد صحرایی؛ شهادت مظلومانه و حسین وار یکی از مدافعان حرم شهید بزرگوار محسن حججی موج گسترده ای از غم واندوه و همچنین عطر شهادت طلبی در سطح کشور و رسانه ها ایجاد نمود و باز هم بحث داعش و گروه های تکفیری و نیز علل و عوامل مقابله با آن نقل مجالس مردم گشت.
 
چندین سال است منطقه در آتش جنگ های نیابتی و داخلی می سوزد و نقش اول این درگیری ها گروه های تکفیری وابسته به آل سعود است از هنگام تاسیس این گروه تکفیری تاکنون جنایت های شنیعی در حق منطقه مرتکب شده اند که در بعضی مواقع قلم از بیان آنها شرم دارد بر کسی پوشیده نیست که مهمترین هدف داعش بعد از احیای خلافت مقابله با تشییع و ایران است.
 
جمهوری اسلامی ایران بعنوان قوی ترین و با ثبات ترین کشور منطقه با درک خطر بالقوه این گروه ها و به منظور مقابله با آنها از پیشگامان مبارزه با این تروریست ها است .
 
بدین منظور اقداماتی نظیر موارد ذیل در دستور کار خود قرار داد:
1. کمک به استحکام و وحدت حکومت قانونی عراق و سوریه
2.کمک فوری تسلیحاتی نظامی
3. گسیل مستشاران پرتجربه و مخلص جهت تعلیم ارتش های دو کشور
4.استفاده از تجریه بی بدیل بسیج و تشکیل گروه های بسیج حشدالشعی در عراق و دفاع وطنی در سوریه
5.تقویت مرزهای کشور و تشکیل یگان های مختص جنگ شهری و ضد تروریستی
6.هشدار به کشورهای حامی تروریست در منطقه
 
 علی رغم این اقدامات مع الاصف سال گذشته پیشروی داعش تا 30کیلومتر  مرز کشورمان نیز رسید که اگر نبود رشادت نیروهای مستشار ایرانی به رهبری حاج قاسم سلیمانی  ورود آنها به ایران میتوانست مشکلات عدیده امنیتی در کشور ایجاد نماید.
 
با قدرت گرفتن هرچه بیشتر ارتش سوریه و عراق و نیز اضافه شدن نیروهوایی قدرتمند روسیه گروه های تروریستی در سراشیب سقوط قرار گرفته و متحمل شکست های پیاپی گردیدند فتح حلب ضربه سنگینی بر تروریست های النصره وارد آورد و از طرفی دیگر تصرف موصل تکریت رمادی و شرق حلب داعش رو به ورطه نابودی کشانده است.
 
واقعیت این است که داعش همچنان در مناطقی از رقه دیرالزور استان صلاحالدین و الانبار حضور داشته و مدافعین جان برکف و در عین حال مظلوم حرم و ایران  دوشادوش محور مقاومت همچنان مشغول نبرد با این تروریست های وحشی می باشند و هرچند وقت یکبار شهدای گرانقدری مانند حججی و حججی ها تقدیم ایران و اسلام می نماید.
 
متاسفانه علی رغم این همه مجاهدت مدافعان حرم عده ای آگاهانه یا از روی جهل مطالبی را چه در فضای مجازی و چه در سایر رسانه ها برضد این عزیزان منتشر میکنند که دل هر ایرانی وطن دوستی را به درد می آورد . این عده باید بدانند مدافعان حرم هدفشان فقط دفاع از حرم نیست هدف بسیار گسترده و حمایت از منافع حیاتی جمهوری اسلامی از جمله حمایت از حزب ا... حمایت از محور مقاومت تشکیل مسیر استرتژی تجاری از ایران به مدیترانه و نیز مقابله با نفوذ امپریالیسم آمریکا و نوکران منطقه ایش می باشد .
 
جهت آشنایی با گروه ها و جریانات منطقه نگاهی گذرا بشرح ذیل ضروری می باشد:
سوریه:
بعد از شروع بحران و جنگ داخلی سوریه طی حدود 6سال که باعث قربانی شدن  حدود نیم میلیون نفر گردید . اکنون 4گروه نقش آفرین این جنگ خانمان برانداز هستند:
1.ارتش سوریه و متحدانش: دولت قانونی و منتخب سوریه به ریاست دکتر بشار اسد که بدون ترس و با حمایت اکثریت مردم تاکنون در مقابل موج تروریست به مقابله شتافته و اکنون نیز دارای وضع مستحکمی است. کنترل شهر های مهم و بزرگی مانند حلب دمشق حمص و حما را دردست دارند.  ایران ،حزب ا.. روسیه و تاحدودی چین با همکاری همدیگر نقش بسیار ویژه ای در مثابله با جریان های تکفیری و به تبع آن استحکام دولت قانونی داشته اند.
 
2.گروه های مسلح تروریستی :  این گروه ها  مانند النصره ارتش آزاد احرارالشام و...که کنترل تقریبا کامل استان ادلب و نیز بخش های از استان درعا حما و حلب در دست دارند، ملغمه ای از گروه هایی که مورد حمایت آمریکا و نوکرانش هست در مناطق تحت کنترل خود از اوائل بحران سوریه مشغول شرارت و اعمال تروریستی هستند و یکی از مهمترین عوامل تهدید حرم حضرت زینب(س) بودند چنانچه روی دیوار های حرم نوشته هایی با مضمون حکومت برود تو هم فرومیریزی و ... نوشته بودند. این گروه ها تفاوت چندانی با داعش نداشته و فقط در نحوه خلافت با هم اختلاف دارند.
 
3.داعش یا آنچه آنها دولت اسلامی می نامند: گروهی بسیار بیرحم  که با استفاده از حربه ترس و وحشت در اواسط بحران به طرز حیرت آوری و نیز بعلت خیانت عناصری از ارتش سوریه و نیز عشایر آن کنترل بسیاری از اراضی سوریه گردید  از هیچگونه جنایت قتل و فساد فروگذار نکردند. اکنون کنترل  قسمت اعظم استان دیرالزور حمص و حمل را برعهده دارند.
 
4.کرد ها و حزب دموکراتیک سوریه: در اوائل بحران حکومت سوریه  ادراه مناطق کرد نشین را به  کمیته های مردمی یا YPG  سپرد آنها نیز با حمایت تسلیحاتی آمریکا و برخی از کشور های غربی نقش مهمی در مقابله با داعش و سایر گروه های تکفیری ایفا کردند اکنون نیز کنترل استانهای حسکه و قامشلی بخش های از استان حلب و رقه را در دست دارند.
 
در عراق و سوریه چه میگذرد
 
عراق:
عراق پس از اشغال نظامی آمریکا همچنان از بی ثباتی و نا امنی رنج میبرد که با هجوم داعش بیش از پیش در گرداب بحران و جنگ داخلی فرو رفت که البته با ندای مرجعیت شیعه و حضور بموقع مردم در جبهه ها اوضاع کم کم به نفع جریان مقاومت پیش می رود. گروه های فعال در بحران کنونی عراق به شرح ذیل هستند:
1. ارتش عراق و حشدالشعبی با فرمان مرجعیت تشییع جان دوباره ای گرفته وبا کمک مستشاری ایران موفق به بازپسگیری بسیاری از مناطق اشغالی شد.
 
2.  داعش: که در سطرهای بالا ذکر شد در خرداد 93 بصورت ناگهانی به عراق یورش برد که متاسفانه با خیانت عده ای از صاحب منصبان عراقی موفق به اشغال مناطق بسیاری از عراق از جمله موصل بیجی رمادی تکریت و ... گردید البته نباید از نقش خیانتبار مسعود بارزانی در این شکست به راحتی گذشت.
 
3. اقلیم کردستان: به ریاست مسعود بارزانی که مواضع اظهارات تفرقه آمیز او طی این سالها همواره باعث ایجاد تنش بین اقلیم  ودولت مرکزی عراق شده است. نیروهای نظامی اقلیم موسوم به پیشمرگه وظیفه تامین اامنیت مناطق را یرعهده داشتند  با حمله داعش این نیروها تاب مقاومت را نداشته و با فرارذلتبار خود شهرهای مهمی مانند تلعفر سنجار و... به آسانی در اختیار داعش قراردادند.پیامد این عقب نشینی برای آن مناطق بسیار دهشتناک بود داعش کردهای ایزدی سنجار قتل  عام و سلاخی و دختران آنها را به بردگی جنسی تحت عنوان ننگین جهاد نکاح بردند.
 
در عراق و سوریه چه میگذرد
 
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد