امروز یکشنبه, 29 دی 1398 - Sun 01 19 2020
تازه ترین خبرها

دانش آموزان زلزله زده کرمانشاهی را در یابیم

دانش آموزان زلزله زده کرمانشاهی را در یابیم

 

از زلزله استان کرمانشاه چند روزی گذشته است، زمین لرزه ای که پس لرزهایش هنوز ادامه داشته و دلهای مجروح و قلب های شکسته را تکان  می دهد.

 

نسیم دهلران/طاهر امانی؛ زمین با این همه عظمت و شکوهی که دارد وقتی که می لرزد بی رحمانه، همه جا ویران می شود، چه در دل تاریکی شب باشد، یا در سپیده صبح.  سوز سرما یا حرارت گرمای سوزان هم اهمیتی ندارد، در کشور ما که سنگ بنایش بر روی گسل ها ساخته شده ، زلزله واژه ی غریبی نیست؛ مهمان ناخوانده ای که سقف آرزوها را بر خواب شیرین کودکان می ریزد و به آوار تبدیل می کند.

 

از زلزله استان کرمانشاه چند روزی گذشته است، زمین لرزه ای که پس لرزهایش هنوز ادامه داشته و دلهای مجروح و قلب های شکسته را تکان  می دهد.

 

 در میان تعدادی از قربانیان و مصدومان کودکانی هستند که تا دیروز بجز درس و مشق و مدرسه به چیز دیگر فکر نمی کردند و تصور نداشتند زمینی که مانند گهواره ای محل خلق بازیهای کودکانه آنان بود ناخودآگاه دهان باز کرده و اینچنین خشم خود را نشان دهد.

 

این روزها خانه هایی که از نگاه پرمهر مادر لبریز بود وسقف دیوارهایش با دستان پینه بسته پدر بنا شده بود دیگر خبری نیست، آوارها و دیوارهای ترک خورده خانه ها، تنها بخشی از خاطرات خانواده هایی است که روزگاری محفل آرزوهای دور و دراز آنان بود.

 

مردمان دیاری که هنوز زخمهای دوران جنگ و تجاوز دشمن بعثی بر پیکر رنجور آنان نمایان هست. اگر در خاطرات پدران و مادران کودکان این دیار از غرش صدای بمباران و گلوله های دشمن و رشادت و جانفشانی عزیزانشان حکایت ها نقل شده است،  که چگونه  خواب و بازیهای کودکانه آنان آشفته شده بود، امروز هم  مرثیه دیگری برای آنان تکرار شده است، غم و اندوهی که پایانی ندارد، هنوز هم چشمانی در انتظار هستند تا از میان گسل های باز شده،گمشده خویش را از درون آوارها پیدا نماید.

 

بچه هایی که هنوز صدای لرزش زمین در عمق جان و روان آنان نجوا می کند باید دیر یا زود فصل جدیدی از زندگی را تجربه نمایند، گر چه آنان با دست ها و پاهای بانداژ شده، درون خیمه ها روزگار را با تلخکامی سپری می کنند در حالیکه زخمهای زیادی بر  بدن دارند، زخمهایی که اگر هم التیام پیدا کرده برای همیشه در دلشان باقی می ماند و با هیچ مرهمی از صفحه وجودشان پاک نخواهد شد.

 

آنان بیشتر از هر چیز در انتطار همکلاسی هایی می ماندند که برای همیشه در کلاس درس غائب خواهند بود، همین دوستان و هم بازیهایی، که با هم مشق عشق راتمرین میکردند، که در میان غرش آوار و نهیب زمین برای همیشه در دل خاک آرام گرفته اند.

 

به راستی در فراق این هم نشین های دیروزی آموزش و یادگیری چه اندازه سخت و دشوار است، بی شک در نبودشان هر جای کلاس و مدرسه از خاطرات آنان لبریز خواهد بود، و صدایشان در مراسم صبحگاه و زنگ ورزش و جلسه امتحان و... بر دلهای طنین انداز است.

 

  آری چگونه باید این فرشتگان آسمانی را فراموش کرد که تا دیروز در مراسم آغازین با بالارفتن پرچم مقدس کشورمان سرود ملی را با عشق زمزمه میکردند .

 

دشوار تر از همه، نگاه حسرت بار معلمانی است، که باید در میان شیشه های  شکسته ، پنجره های غبار آلود و شکاف دیواره های مدرسه نظاره گر حضور بچه هایی باشند که در گذشته جسورانه در حیاط مدرسه جست وخیز میکردند و لحظه ای از بازی های کودکانه غافل نمی شدند.

 

نشستن آموزگاری بر روی صندلی، آنهم درمیان نیمکت های خالی کلاس، درحالی که هنوز نگاه مهربانی و سخنان شیرین و صورت های معصومانه شاگردانش در یاد و خاطرش زنده است بسیار سنگین است، آموزگاری که مثل گذشته  خودکار قرمزی در دست دارد و با دستانی که می لرزد چگونه می تواند بچه هایی را با نام  صدا بزند، که از میان نیمکت های چوبی صدایشان خاموش شده است و دشوارتر اینکه با چه قلمی نام آنان را از صفحه دل خویش و از دفتر کلاس برای همیشه پاک کند.

 

به یاد بیاوریم این کودکان را که از دست نوازش گر پدر و نگاه مهربانه مادر محروم گشته اند، و چه پدرانی که آرزوهای درونی خود را تنها در نگاه قاپ رنگین فرزند خویش جستجو می کنند.

 

آری این روزها دانش آموزان بازمانده از زلزله سرپل ذهاب، ثلاث باباخانی ، ازگله قصرشیرین  و ... که در غم و اندوه عزیزان در میان سوز سرمایی که تازه از راه رسیده و بدون سر پناه و در زیر نور کم سو چراغهایی که در داخل چادرها روشن است شب های تار را سپری می کنند.

 

با وجود این مصیبت سنگین؛ موج همدلی و عواطف انسانی نه بر اساس ترحم بلکه بر حسب وظیفه انسانی و احساس پاک درونی همچنان ادامه خواهد  داشت تا شاید مرهمی باشد بر همه ی دلهای شکسته، و اندکی از غم ها کاسته شود و باید هم منتطر ماند زمان دیگری از بوی ماه مدرسه در موسمی دیگر فراهم گردد.

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد