امروز چهارشنبه, 26 تیر 1398 - Tue 07 16 2019
تازه ترین خبرها

زلزله و لزوم مدیریت بحران در بحران مدیریت

حادثه خبر نمی کند اما وقوع آن از هر نوعش اجتناب ناپذیر است خواه زلزله باشد و طوفان و سیل و یا آتش سوزی و... که کشورمان در طی سالیان گذشته انواع آن را تجربه کرده است

 

حادثه خبر نمی کند اما وقوع آن از هر نوعش اجتناب ناپذیر است خواه زلزله باشد و طوفان و سیل و یا آتش سوزی و... که کشورمان در طی سالیان گذشته انواع آن را تجربه کرده است.

 

نسیم دهلران/ع.م؛ حادثه خبر نمی کند اما وقوع آن از هر نوعش اجتناب ناپذیر است خواه زلزله باشد و طوفان و سیل و یا آتش سوزی و... که کشورمان در طی سالیان گذشته انواع آن را تجربه کرده است و آنچه که غیر قابل انکار است امکان وقوع حادثه خصوصا از نوع زمین لرزه است که  آخرین آن  هم معلوم نخواهد بود.

 

 

 پس همواره باید آماده بود و آمادگی داشت از گذشته درس گرفت و برای آینده تجربه اندوخت و به مدد تجربه ، با ساز و کاری منطقی و نظام مند  حوادث را مدیریت کرد .

 

اما چه می شود که هرسال دریغ از پارسال؟  مانورهای مقابله با حوادث طبیعی ، زنگ های زلزله و پدافند غیرعامل در مدارس و ... که با یک شیوه و حرکت کلیشه ای و تکراری در حد یک رفع تکلیف و یک بیلان کاری نتوانسته تاثیر چندانی در مقابله با حوادث و کاستن آسیبهای ناشی از آن ایجاد کند .

 

آنچه باعث شده نگارنده به این مساله بپردازد زلزله اخیر غرب کشور ، مشکلات و نارسایی های موجود در مناطق زلزله زده و حواشی آن می باشد . نگاهی به معضلات و مشکلات پیش آمده در این مناطق نشان می دهد که :

 

1- سیاستگزاریها ، فعالیت ها و برنامه های آموزشی ‌‌-توجیهی اعم از مانور ها و همایش ها و ... فاقد اثر بخشی و کارایی لازم برای مقابله با حوادث طبیعی و غیر طبیعی است لذا بازنگری در سیاست ها و خط مشی ها و شیوه های آموزشی - توجیهی یک ضرورت به نظر می آید. ضمن اینکه توجه به مسایل فرهنگی اجتماعی و برنامه ریزی در این راستا ضروری است   .

 

2- همواره پیشگیری بهتر از درمان و بهترین راه حل و کم هزینه ترین شیوه بوده و خواهد بود . حفظ آمادگی در همه حال ، تشدید نظارت و اقدامات کنترلی در ساخت و ساز ها و معماری شهرها ، ایجاد ساز و کارهای پیشگیرانه و ایمن ، توانمند سازی مدیران در راستای پیشگیری و مقابله با حوادث و بحران های ناشی از آن و در نهایت ایجاد یک سیستم جامع مقابله با حوادث و کنترل بحران از جمله مواردی است که در این راستا میتواند کارساز باشد .

 

3- فرهنگ و آموزش های فرهنگی حلقه مفقوده در برنامه های سالانه دستگاه های متولی مقابله با حوادث و بحران های احتمالی است . هر چند بی نظمی های بوجود آمده در مناطق حادثه دیده بعلت وضعیت بحرانی  در لحظات آغازین حوادث  قابل درک است اما بیشتر از هرچیز ، ناشی از ضعف و بحران مدیریت   به نظر می رسد.  عدم توجه به آموزه های دینی در رعایت عدالت ، از خودگذشتگی و ایثار ، صبر و تحمل و... در مناطق حادثه دیده نشان میدهد که در خصوص زیرساخت های فرهنگی جامعه ودر لایه های مختلف مردم فعالیت موثر خاصی صورت نگرفته است . این امر نیز محقق نمی شود مگر اینکه به صورت پایه ای در سطح مدارس ، آن هم در قالب متون درسی ، آموزش لازم صورت گیرد .

 

4-  استفاده از تکنولوژی های جدید اعلام هشدار و ایجاد زیر ساخت های آن در سطح کشور و آموزش همگانی در این خصوص از جمله ضروریات است.

 

5- اجرای سیاست های تشویقی و تنبیهی در ساخت و ساز ها و مدیریت های اجرایی و توجه به ضوابط و کنار گذاشتن روابط ، از ساز و کارهای موثر در این خصوص به شمار می رود .

6- کنترل فضای مجازی و تسلط بر آن و مقابله و برخورد قانونی و قاطع با سواستفاده کنندگان از این وضعیت میتواند در کنترل بحران ها موثر باشد تا از ایجاد خط تفرقه و تخریب ، یاس و نا امیدی جلوگیری شود و امداد رسانی در کمال صحت و موفقیت انجام گیرد.

 

.۷- ودر نهایت وجود یک سیستم اطلاع رسانی و خبری یکپارچه و منسجم با استفاده از رسانه فراگیر  با کارکرد دایمی   می تواند در مهار بحران و تسریع در امداد رسانی کمک شایانی بنماید. با این اوصاف لازم است با طرحی نو وتدابیر ویژه در جهت مهار بحرانهای احتمالی،  برای همیشه مهر پایانی بر بی نظمی ها و نارساییها  زده شود .« فاعتبروا یا اولی الابصار»

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد