امروز جمعه, 24 آبان 1398 - Fri 11 15 2019
تازه ترین خبرها

نکات بررسی لایحه بودجه 97

نگاهی به لایحه بودجه 97

 

لایحه بودجه سال ۹۷در ۴حوزه ی یارانه ها،بودجه های عمرانی ، عوارض خروج از کشور و درآمدهای حاصل از فروش نفت قابل بررسی می باشد.

 

به گزارش نسیم دهلران/علیرضا مردانی؛ لایحه بودجه سال ۹۷مبلغی بالغ بر (11.949.354.674.000.000) ریال می باشد که در یادداشت زیر سعی بر این شده است که این سند مالی مربوط به درآمدها و هزینه های سال ۹۷را در ۴حوزه یارانه ها ،بودجه های عمرانی،عوارض خروج از کشور ودرآمد حاصل از فروش نفت ، بطور خلاصه بررسی شود.

 

۱-یارانه ها : بر اساس تبصره ۱۴لایحه بودجه سال ۹۷دولت قصد دارد بودجه یارانه ها را از ۴۲هزار میلیارد تومان سال ۹۶به ۲۳هزار میلیارد تومان برای سال ۹۷کاهش دهد.با یک حساب سر انگشتی و تقسیم ۲۳هزار میلیارد تومان بر تعدا جمعیت کشور مشخص می شود که در سال ۹۷قرار است بیش از ۴۰درصد از افراد یارانه بگیر یعنی بیش از ۳۰میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف شود .

 

به نظر نویسنده با توجه به اینکه یکی از اهداف مهمی که ما امروزه در جامعه  در پی آن هستیم موضوع اشتغال در کشور و رونق توسعه اقتصادی است  این اقدام دولت در صورتی می تواند مفید واقع شود که منابع حاصل از کاهش یارانه ی افراد پر درآمد منجر به اشتغال در کشور شود یعنی منابع ناشی از حذف یارانه ی اقشار پر درآمد صرف تامین اجتماعی اقشار آسیب پذیر و توسعه ی فرصت های شغلی و اشتغال روستایی شود .

 

اما در صورتی که اینطور نباشد اشکالاتی به آن وارد است .

 

2-بودجه های عمرانی: دولت در لایحه بودجه سال ۹۷در حالی بودجه ی عمرانی را ۶۰هزار میلیارد تومان اعلام کرده که این رقم در قانون بودجه سال ۹۶،۱۰هزار میلیارد تومان بیش تر بود .

 

کاهش بودجه ی ۱۰هزار میلیارد تومانی منجر به معطل ماندن پروژه های عمرانی و کاهش اشتغال و تولید داخلی می شود وبا توجه به اینکه پروژه های عمرانی نیمه کاره ی زیادی در سطح کشور وجود دارد وزمان زیادی طول می کشد تا این پروژه ها به بهره برداری برسند  به نظر می رسد این کاهش بودجه عمرانی ۱۰هزار میلیارد تومانی اقدامی خطرناک می باشد چون همانطور که الان یکی از دلایل رکود اقتصادی فعلی ،کاهش  بودجه های عمرانی است این کاهش بودجه ی عمرانی ۱۰هزار میلیارد تومانی نیز باعث ایجاد رکود بیش تری در جامعه می شود.

۳-افزایش عوارض خروج از کشور:اینکه عوارض خروج از کشور از ۷۵هزار تومان به ۲۲۰هزار تومان برای بار اول و ۳۳۰هزار تومان برای بار دوم  و ۴۴۰هزارتومان برای بار سوم پیش بینی شده یک تصمیم اشتباه می باشد که در نگاه اول بر اقشار متوسط جامعه فشار وارد می کند .

 

در نگاه دوم در سال ۹۵حدود(۹۰۰۰/۰۰۰)میلیون نفر مسافرت خارج از کشور داشتند و از این  تعداد سفرهایی که در طول این  سال انجام گرفته تعداد  سفرهای تفریحی معلوم نیست و بیشتر این سفرها در حوزه کسب و کار بوده اند و به نظر می رسد اقدام مناسبی نیست  و ممکن است با اجرای این طرح مردم دو کلمه ی  فرودگاه و سرگردنه را مترادف هم بکار ببرند .

 

۴-درآمدهای حاصل از فروش نفت :در لایحه ای که آقای روحانی به مجلس تقدیم کرد درآمد حاصل از فروش نفت ۱۰۱هزار میلیارد تومان قید شده است یعنی وابستگی دولت به درآمد حاصل از فروش نفت نسبت به سال قبل ،۱۳هزار میلیارد تومان کم تر شده است یا بعبارتی  ۱۰/۵درصد کمتر از سال قبل یعنی برای اولین بار سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی مقرر شد که به ۳۲درصد برسد و این اقدام کمک می کند به  ظرفیت سازی بخش خصوصی .

 

به نظر می رسد کاهش درآمد حاصل از فروش نفت اقدام خوبی باشد برای اقتصاد ایران ،چون برای ایجاد ثبات در اقتصاد ایران و مقابله با تورم و کاهش نوسان های اقتصادی باید وابستگی به درآمدهای نفتی را کاهش داد در غیر اینصورت وابستگی هرچه بیش تر به درآمد حاصل از فروش  نفت باعث آسیب پذیری اقتصاد نسبت به تحریم ها می شود و زمینه را برای ظهور تورم مهیا می کند.

 

انتهای پیام/ک


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد