امروز چهارشنبه, 20 فروردين 1399 - Wed 04 08 2020
تازه ترین خبرها

یک شهر، یک "کاظم زاده" و هزار نماینده

یک شهر، یک
 
برخی افراد در شهرستان دهلران با نام نماینده جولان می دهند.
 
به گزارش نسیم دهلران، وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانونگذاری و نظارت است.
 
واقعیت این است که وظایف حوزه بومی نمایندگی یک نماینده به صورت قوانینی نانوشته و فاقد چارجوب مشخص و خارج از محدوده تعیین شده در قانون است. از این رو، هر نماینده به تشخیص خود در ایفای نقش در حوزه انتخابی اش، اقدام می کند. نماینده مجلس اختیار اجرایی ندارد و در حوزه انتخابیه نیز وظیفه اش نظارتی است مثل نظارت بر نحوه اجرای قانون و مصوبات و بودجه در حوزه انتخابیه که می تواند ضعف مسئولین بومی را به مقامات عالی گزارش دهد.
 
مردمان یک منطقه به نمایندگی از خودشان یک نفر را انتخاب میکنند تا حرف، مشکلات، کاستی ها را  به عنوان منتخب مردم و امین مردم به گوش مراجع بالاتر برسانند و در کنار آن پیگیر خواسته های بر حق مردم و منطقه باشد.
 
نماینده مجلس باید بی عدالتی های احتمالی را در سطح منطقه پیگیری کند و از حق و حقوق مردم در حوزه انتخابیه خود با هدف اجرای هر چه بیشتر عدالت، دفاع و با تلاش و کوشش مضاعف از بی عدالتی و حق کشی نسبت به حقوق حقه مردم جلوگیری نماید.
 
معرفی شاخص ها، توانمندی ها، ظرفیت موجود از نظر کمی و کیفی به مسؤلان عالی کشوری و استانی، توسط نماینده می تواند یکی از مصداق های بارز نظارت بر اجرای قانون باشد.
 
نماینده مجلس در مقام وکیل مردم موظف به نظارت بر اجرای این امور در منطقه و کشور است و حق دخالت در اجرا را ندارد.
 
سرمایه گذاری، ایجاد کارخانجات تولیدی، تعویض و نصب مدیران دستگاه های دولتی، ایجاد اشتغال، رفع معضل بیکاری، دادن وام، ارایه خدمات از قبیل آب، جاده، برق، گاز، تلفن و غیره از وظایف قوه مجریه و نماینده عالی دولت در شهرستان یا استان است.
 
نماینده حق سفارش خودی ها و اهالی ستاد برای انتصابات ندارد مگر اینکه از وی استعلام کنند و ایشان فردی را نه بخاطر ستادی بودن بلکه بخاطر لایق بودن (چه بسا ستادی هم باشد) سفارش کند اما نباید تاکید یا تحمیل کند.
 
شاید تصور و نیت برخی نمایندگان کمک به مجموعه برای برخورداری از مدیری شایسته و توانمند است، در حالی که به لحاظ محدودیت دایره دید و شناخت از افراد به ستاد و پیرامون، خود به خود انتصابات جناحی را دامن زده و همین نوع انتصاب دلیلی می شود که نماینده نتواند مدیر انتصابی را مورد بازخواست جدی قرار دهد. عملکرد منفی مدیر نیز به وجهه نماینده آسیب خواهد زد.
 
اما در صورتی که در انتصابات شایسته سالاری و نظرات داخل مجموعه ای یا نهاد مافوق آن مدنظر باشد. بازخواست و نظارت از سوی نماینده با سهولت امکان پذیر شده و در برکناری ها و عزل های احتمالی هم ملاحظه ای در کار نخواهد بود. ضمن این که نماینده به این شکل قدرت خود را نیز به رخ کشیده و در اذهان عمومی نه به عنوان یک دخالتگر بلکه به عنوان یک نجاتگر تصور خواهد شد.
 
"شادمهر کاظم زاده" نماینده مردم دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره در مجلس شورای اسلامی بر اساس اخباری که در کانال منتصب به وی انتشار داده می شود برای توسعه و پیشرفت حوزه انتخابیه خود تلاش می نماید.
 
البته به مانند همه نماینده ها، چه در ادوار گذشته و چه در حال حاضر نقدهایی بر عملکرد وی هست و هر از چندگاهی رسانه ها اشاره ای به آن ها می کنند ولی خالی از انصاف است که بگویم نماینده برای مردم دیارش دوندگی نمی کند.
 
در فضای مجازی تقدهای فراوانی بر نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی است که مطالب و نقدها بر این اساس می باشد که وی از ریل قانون خارج شده است.
 
با کمی پیگیری متوجه شدیم که این خروج از ریل قانون توسط شخص نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی واقعیت ماجرا نیست اما قطار نماینده که خود سوار بر آن نیست گاهی از ریل قانون خارج می شود.
 
به طور معمول هر نماینده در شهرهای حوزه انتخابیه خود یک مسئول دفتر دارد تا در نبود وی برخی کارها را رسیدگی و اخبار حوزه را به گوش نماینده برساند.
 
در دهلران اما این معادله کمی پیچیده است و بجز مسئول دفتر، روابط عمومی، بازرس نماینده در شرکت...، مشاور نماینده، مشاور رسانه ای نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی و... از جمله افرادی هستند که در نبود نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی سوار بر اسب وی شده و برای خود می تازند و جولان می دهند  و اینها همه به نام نماینده مردم تمام می شود.
 
نظر اکثریت افکار عمومی در خصوص عملکرد شخص نماینده در دهلران، خصوصا در ماه های اخیر تا حدودی مثبت است اما آنچه که امروزه نارضایتی فراوانی از عملکرد نماینده در ذهن ها پیدید آمده به دلیل عملکرد اطرافیان "کاظم زاده" در دهلران می باشد.
 
برای آشکار شدن ماجرای نارضایتی مردم از نماینده، برخی از کارهای صورت گرفته که گویا خود نماینده هم بی اطلاع می باشند در ذیل به رشته تحریر در آمده است:
 
1-  تشکیل پرونده وام های فراگیر با مبالغ بالا (البته این موضوع در فضای اجتماعی شهر پیچیده و سندی از آن در دسترس نیست بر همین اساس پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران این موضوع را رد و یا تایید نمی نماید)
 
2-  حضور چند نفری به عنوان نماینده نماینده در جلسات که باعث سردرگمی و کمی هم خنده مسئولان اداری دهلران شده است.
 
3- هر انتصاب و یا عزلی که در دستگاه های شهرستان دهلران صورت می گیرد اطرافیان نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی برای بزرگ نمایی خویش به نام خود مصادره کرده و می گویند "این عزل و نصب ها از صفر تا صد کار من بوده است".
 
4- جلوگیری از ارتقاء نخبگان در مدیریت استان با ترفندهایی نظیر طومارهای ساختگی، نشر اکاذیب با همراه کردن افرادی در شهرستان جهت ارسال هماهنگ آن اکاذیب به مسئولان استانی و...(لازم به ذکر است که اسناد این بند موجود می باشد و در صورت صلاح دید نماینده به شخص وی ارائه خواهد شد).
 
اینها بخشی از معضلاتی است که برخی از اطرافیان نماینده بدون اطلاع وی به وجود آورده اند که باعث پوشاندن عملکردهای مثبت نماینده شده و چهره تلاشگر وی را بسیار خدشه دار نموده است.
 
هدف از این نگارش تلنگری بر نماینده می باشد تا هرچه سریعتر این معضل را حل نموده و آرامش را به شهرستان دهلران برگرداند و برخی بدبینی هایی که متوجه وی شده را بزداید.
 
انتهای پیام/

بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد