امروز دوشنبه, 29 بهمن 1397 - Mon 02 18 2019
تازه ترین خبرها

آرشيو اخبار

مطالب در محدوده مشخص شده آرشیو خواهند شد
تا

کمرنگ شدن برنامه های فرهنگی در سیروان

این روزها در سایه غفلت بسیاری از دستگاه‌های فرهنگی سیروان، شاهد کمرنگ شدن برنامه ها و مناسبت های شهرستان هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سیروان نوین، یکی از برکات انقلاب اسلامی، اهتمام ویژه به مراسم و مناسک عزاداری می­باشد؛ این سنّت پسندیده که یکی از نعمتهای انقلاب اسلامی است، دارای پیشینۀ کهن در سنّت اسلامی-شیعی  می­باشد. اگر چه در طول بیش از سه دهۀ گذشته، همواره مراسم و مناسبت‌های انقلاب اسلامی با شکوه و عظمت ویژه‌ای برگزار شده و حضور گسترده و شورآفرین مردم در صحنه‌هایی از این قبیل، مراسم­های انقلاب اسلامی را از سایر کشورها بسیار متمایز ساخته است، اکنون آسیب‌ها و آفت‌هایی سبب بروز برخی نقاط ضعف و کاستی و یا ممانعت از بهبود کمّی و کیفی برگزاری مراسم گردیده است.

عزادارى و برپایى مراسم ماتم در سوگ خوبان و اولیاء خدا، امرى است که ریشه در قرآن کریم و سیرۀ نبوى(ص) و سیرۀ امامان(ع) دارد؛ این عزادارى‏ها، مصداق مودّت اهل بیت(ع) است. مصداق تعظیم شعائر الهى است؛ مصداق فریاد مظلوم علیه ظالم است و در سیرۀ نبى اکرم(ص) داریم که حضرت در سوگ شهداى اُحُد و به ویژه حمزه سیدالشهداء(ع) عزا گرفت و ترغیب به عزادارى بر حضرت کردند.

مجالس سوگوارى ائمۀ اطهار(ع)، شعائر مذهبى ماست که باید حفظ شود. با توجه به جایگاه رفیع عزادارى و گوهر ارزش­مندى که در آن نهفته است، بدیهى است که دشمنان، تلاش گسترده‏ در جهت تخریب و تحریف آن داشته باشند.

از سوی دیگر برگزاری مراسمات عمومی و ملی بیانگر پیوند عمیق ملت مسلمان ایران با امام، ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی است و در سایه این قدرت معنوی نظام است که ما شاهد حضور گسترده مردم در صحنه های مختلف دفاع از انقلاب، ولایت و نظام از جمله راهپیمائی ها و اجتماعات هستیم.

مطمئنا" تبلیغ و هدایت مردم به سمت ارزشهای دینی جزء رسالت انبیاء و اولیاء می باشد و حضور گسترده مردم در مراسم و مناسبت های مختلف باعث وفاق ملی و افزایش قدرت معنوی نظام خواهد بود.
حضور مسئولان در کنار مردم در مراسمات ملی و مذهبی و در دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب نقش مهم و تعیین کننده در حفظ نظام و انقلاب داشته وامروز نگاه مردم به مناسبت های ملی و مذهبی یک نگاه اعتقادی و دینی است.

حضرت امام خمینی(ره) رمز پیروزی ملت ایران را اتکاء به خداوند متعال، قدرت ایمان و همچنین وحدت کلمه می دانستند؛ و بارها و بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) نیز با عناوین مختلف رمز مهم موفقیت ها، پیشرفت ها و اقتدار نظام جمهوری اسلامی را وفاق ملی، همدلی و همراهی و همبستگی ملی مطرح نمودند.

بدون شک حضور چشمگیر مسئولین در کنار حضور گسترده مردم در مراسمات مختلف ملی و مذهبی و اجتماعات عمومی، بیانگر این واقعیت است که ملت ایران علی رغم وجود سلائق و دیدگاههای متفاوت در دفاع از اصول و اعتقادات دینی، الهی و ملی و وحدت دارند و همچنین به این اصول و اعتقادات، آرمانها و ارزش های الهی خود پایبند می باشند، و برگزاری مراسم باعث ایجاد محبت، انس و همدلی هرچه بیشتر مردم با یکدیگر و با نظام خواهد شد و ما این ویژگی برجسته را در مراسم مذهبی از جمله مراسم تاسوعا و عاشورا و همچنین مراسم ملی از جمله راهپیمائی ها کاملا" مشاهده می کنیم.

 اگر این سئوال را مطرح کنیم که چه کسی یا کسانی وظیفه دارند مردم را در خصوص اهمیت حضور در مجالس مختلف ملی و مذهبی آگاه کنند، مطمئنا پاسخ این است که سنگینی این وظیفه بر دوش همان بزرگان و برخی مسئولان شهرستان است، و آنها می بایست خود جلوتر و پیش قدم تر از مردم در مراسمات حضور یابند، تا مردم هم با مشاهده آنها از این مراسمات استقبال بهتری داشته باشند.

در ماه های اخیر، شب های مبارک قدر، ولادت ها و شهادت های مختلفی وجود داشت و شاید یکی از مهمترین آنها شهادت امام جعفر صادق(ع) بود، که مردم این شهرستان چشم انتظار اجرای برنامه‌ های فرهنگی مناسب این روز بودند، اما متاسفانه در شهرستان سیروان هیچ یک از دستگاه‌های فرهنگی شهرستان وارد عرصه نشده و بی تفاوت از کنار این روز گذشتند؛ بطوری که در ایام شهادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام جعفر صادق(ع) هیچگونه مراسمی همانند دیگر شهرستان ها برگزار نشد و حتی پلاکاردی در سطح شهرستان در این رابطه نصب نگردید؛ و این امر، اعتراض امام جمعه شهرستان در خطبه های نماز جمعه را در پی داشت و به وضوح از بی توجهی مسئولان در برگزاری مراسمات گلایه کرد.

مسئولانی که برای انتصاب و تبریک به افراد و...اقدام به تهیه بنر می نمایند و نمونه های آن در ماه های اخیر در سطح شهر لومار به فراوانی دیده شده است، برای مراسمات مذهبی و فرهنگی هم می بایست به چنین اقداماتی دست بزنند، و منتظر ادارات یا ارگان های دیگر ننشینند و خود بصورت خودجوش این مراسمات را در سطح شهرستان برگزار نمایند و در این کار پیش قدم باشند.

مسئولان شهرستان سیروان لازم است با تلاش بیشتر و همت مضاعف برای اینگونه مراسمات همانند سایر شهرها و حتی روستاهای کشور برنامه ریزی مناسب داشته باشند، چرا که شاید تنها شهرستانی که در سطح استان نسبت به اجرای چنین برنامه هایی ضعف داشته، سیروان بوده است و باید طوری برنامه ریزی انجام شود که سایر شهرها فکر نکنند مردم این شهرستان نسبت به مسائل مذهبی و فرهنگی بی اعتنا هستند.

به طور قطع کم کاری هایی در زمینه فضاسازی و اجرای مراسمات صورت گرفته است و بایست طوری عمل شود که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در شهرستان نباشیم و فرمایش رسول خدا(ص) که در وصف روز های آخرالزمان می فرمایند: “کسی که امر به معروف می کند خوار می شود و کسی که مرتکب گناه می شود مورد ستایش قرار می گیرد” را به عینه تجربه کرده است؛ اما وظیفه و رسالت رسانه بیان حقایق است و اگر غیر از این باشد خیانت به جایگاه قلم و رسانه شده است.

 

انتهای پیام/


بستن


1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه تحلیلی خبری نسیم دهلران می باشد. 
 
 
استفاده از اخبار فقط با ذکر منبع "نسیم دهلران" مجاز است.
 
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي دريافت مجوز قالب بر روي لينک ، ( درخواست مجوز ) کليک کنيد